Прорив української армії до Курської області підриває імідж Путіна як сильної людини, яка забезпечує безпеку в країні.
Західні ЗМІ все голосніше сміються з Росії, яку з сарказмом називають комічною “наддержавою”, яка настільки слабка, що не може повністю контролювати свою територію та кордони. Про це пише оглядач Андреас Рюєш для впливової швейцарської газети Neue Zürcher Zeitung. За його словами, наступ України в Курській області кидає виклик російському режиму та Путіну.
Російські сили безпеки досі не оговталися від Української атаки, що захопила їх зненацька, в Курській області і з великими труднощами чинять опір.
Проте несподіваний український наступ на російську територію (вперше з регулярними армійськими підрозділами) є проблему для путінського режиму у військовому, а й у політичному плані.
Ця подія вписується в офіційну пропаганду, згідно з якою Україна становить загрозу для Росії, але вона підриває імідж Путіна як сильної людини що забезпечує безпеку країни.
За офіційними даними, біженцями стали 76 000 жителів небезпечної зони, але насправді їх ще більше. Під час евакуації спостерігалися сцени розпачу та гніву по відношенню до влади. Однак на національному рівні поки що не видно жодних ознак невдоволення населення.
Проблема молодих призовників, які опинилися в хаосі війни також політично чутлива для Путіна З політичних причин Кремль ще першого року конфлікту пообіцяв, що терміновиків не відправлятимуть на фронт. Деякі з них, як свідчать відеозаписи допитів, уже потрапили в полон до українців. Кремль, швидше за все, буде напоготові і припинить будь-яку критику з боку солдатських матерів у зародку.
У будь-якому випадку режим закручує гайки, як він робить у будь-яку кризу. З кінця минулого тижня в Росії заблоковано месенджер Signal, відомий своєю технологією шифрування, та ускладнено використання відеоплатформи YouTube.
У неділю Міністерство оборони в Москві у списку “історій успіху” згадало три населені пункти, де вдалося запобігти прориву мобільних груп противника. Ці населені пункти розташовані на відстані від 20 до 28 кілометрів від державного кордону. Таким чином, у деяких місцях українські передові підрозділи проникли на російську територію набагато глибше, ніж передбачалося.
Це не в останню чергу ставить у незручне становище начальника російського Генштабу Валерія Герасимова. У середу він поспішив доповісти своєму начальнику Путіну перед телекамерами, що його армія зупинила українців. Тепер є докази присутності українських військових приблизно на 500 квадратних кілометрів російської території.
У деяких селах українці спокійно підняли свої прапори на громадських будівлях у ці вихідні. За Суджу, зважаючи на все, досі йдуть бої.
Поки що неясно, як тепер діятиме українське військове керівництво. У нього є три основні варіанти:
– воно може підвести підкріплення та продовжити наступ;
– зміцнити завойовану територію оборонними позиціями;
– Вибрати вдалий момент для відступу, як тільки російська військова машина стане надто переважною.
Президент Володимир Зеленський не дозволяє нікому зазирнути у свої карти. На вихідних він вперше заявив про підтримку наступальної операції у Курській області та висловив намір “поширити війну на територію агресора”.
Важливим побічним ефектом стало те, що українці взяли безліч військовополонених. На відео, опублікованому в неділю, показано близько 50 полонених росіян, у тому числі бійці чеченського спецназу “Ахмат”.
Складна структура командування, можливо, сприяла збентеженню російської сторони. Президент Путін з політичних міркувань уникнув оголошення стану війни і натомість оголосив “контртерористичну операцію”. Її очолює Національний антитерористичний комітет і, відповідно, голова ФСБ Олександр Бортніков. Наразі операції прикордонних військ ФСБ, Національної гвардії та армійських підрозділів, дислокованих у регіоні, треба якось координувати.
Ситуація не настільки фатальна, як у червні 2023 року, коли під час повстання ПВК “Вагнер” апарат безпеки надовго виявився паралізованим. Але перекидання підрозділів у Курську область йде повільно та з такими невдачами, як знищення колони з чотирнадцяти військових вантажівок ударом ЗСУ.
У вихідні український військовий блогер “Миколаївський Ванек”, який отримав широку популярність, опублікував список російських підрозділів, перекинутих з передових позицій в Україні в Курську область.
Якщо ця інформація є вірною, то наміри Москви зрозумілі: Кремль бере підкріплення з другорядних ділянок, наприклад, на Півдні України, тоді як важливий фронт на Донбасі під Покровськом по можливості не повинен бути ослаблений.